Biografie - Owen Wilson

4. srpna 2007 v 17:13 | BlackPearl |  biografie herců/eček
narozen: 18.11.1968 v Dallasu, Texas, USA
ve znamení: Štír
Nepatří sice k největším filmovým hvězdám v Hollywoodu, ale přesto už dnes existuje opravdu málo lidí, co by ho neznalo podle jména. Owen Wilson je totiž už několik let celosvětově známý jako komik (je jedním z členů bandy Frat Pack) a jako jeden z hlavního dua v nějakém velkém filmu (s J. Chanem zazářil v Tenkrát na východě a Rytířích ze Šanghaje, s E. Murphym ve filmu Jsem agent a nebo skoro ve všech svých filmech s dobrým kamarádem Benem Stillerem).

Owen se narodil před šestatřiceti lety v Dallasu ve státě Texas matce fotografce a otci úředníkovi. Jeho dva bratři Andrew (1964) a Luke (1971) Wilsonovi jsou také herci (Luke je dokonce také členem bandy Frat Pack). O herectví Owen v dětství nijak zvlášť neuvažoval, po dokončení střední školy se vydal na vojenskou akademii do Nového Mexika. Pak následovalo studium na Texaské univerzitě, kde se seznámil s budoucím režisérem Wesem Andersenem (v budoucnu spolu natočili několik filmů). Právě díky Andersenovi (za což mu vděčím) Owen projevil zájem o film a společně napsali scénář ke krátkometrážnímu filmu Bottle Rocket, který v roce 1994 natočili (Wes ho režíroval, Owen v něm hrál). Tento čtvrthodinový snímek měl úspěch na Sundance festivalu a o film tak projevila zájem produkční firma Gracie Films, která byla ochotna vytancovat celovečerní Bottle Rocket. Film (u nás uvedený pod názvem Grázlové) vzniknul opět v reži Wese Andersona v roce 1996 a v hlavní roli se kromě Owena objevil i jeho bratr Luke. Grázlové měli docela slušný ohlas a o Owena záhy projevil zájem Hollywood.

V roce 1996 se objevil v menší roli v komedii Cable Guy, což režíroval herec Ben Stiller. Mezi herci vzniklo již zmíněné přátelství, které trvá dodnes a které zplodilo mnoho filmů. Potom se objevil v průměrné, ale komerčně docela úspěšné Anakondě a v roce 1998 se objevil v Armageddonu. Pak si tak na chvíli oddych od velkých produkcí a natočil ještě ten rok dva malé snímky, s Jasonem Schwartzmannem (bratrancem Nicolase Cage) komedii Jak jsem balil učitelku a s Benem (Stillerem) drama Nikdy nekončící půlnoc. Pak se znovu vrátil do Hollywoodu, kde dostal svou první větší roli v hororu Zámek hrůzy. Film ale skončil fiaskem a tam mnohem lépe dopadl Owenův následující film, zprvu nepříliš očekávaný komediální western Tenkrát na východě. Owen zde dostal svou první hlavní roli (po boku J. Chana) a film si vedl dobře v kinech a tak v roce 2001 dostal Owen dostal titulní roli v akčním filmu Za nepřátelskou linií.

Během té doby se také objevil v menších rolích v komediích Bena Fotr je lotr a Zoolander nebo v Andersenově Takové zvláštní rodince (kde si mimochodem také zahrál s Benem). V roce 2002 do kin dorazila nepříliš vydařená akční komedie Jsem agent a pak naopak velmi zdařilé pokračování filmu Tenkrát na východě, druhý díl nesl název Rytíři ze Šanghaje. V roce 2004 se Owen objevil ve snímku Velký podraz, v mimořádně úspěšné "frat pack" komedii Starsky a Hutch, v Andersenově zajímavém snímku Život pod vodou nebo opět v menší roli v pokračování komedie Fotr je lotr. A rok 2005 je pro Owena pravděpodobně vůbec nejúspěšnější, s dalším členem partičky Frat Pack (Vince Vaughn) spojil své síly a natočili spolu komedii Nesvatbovi, která v amerických kinech vydělala přes 200 milionů dolarů.

Hold, Owen možná není ještě superhvězda, ale vzhledem k astronomickým tržbám jeho snímků Starsky a Hutch a Nesvatbovi je pravděpodobné, že se jí v nejbližší době stane. .... "Indiana" ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama