sklípkani

7. července 2008 v 21:21 | BlackPearl |  pavouci (my nightmare)

Sklípkanovití (Theraphosidae)

výskyt: 850 druhů na celém světe, převážně v subtropech a tropech, v zemních norách, na stromech
Jméno "tarantule" bylo původně použito pro jednoho jihoevropského slíďáka, ale nyní se v některých zemích užívá daleko častěji pro čeleď sklípkanivitých. Sklípkani jsou ve světě pavouků praví obři, neboť jejich tělo měří po délce až 12 cm a v rozupětí nohou až 28 cm. Tělo a nohy mají pokryté štětinovitými chlupy. Jsou světle hnědí až černí s kresbami či skvrnami barvy růžové, hnědé, červené nebo černé. Drápy jejich chelicer se pohybují nahoru a dolů. Při ohrožení sklípkani hrozivě vystavují drápy (normálně mířící dolů). Veliké rozměry sklípkanů vedly k představám, že jejich kousnutí musí mít smrtelné následky, ve skutečnosti jen některé druhy jsou jedovaté a navíc jsou často poměrně malé. Sklípkani jsou noční lovci a značná velikost jim pomáhá k přemožení kořisti, mimo jiné i malých obratlovců - žab, ještěrek a ptáků. Kořisti se zmocní velkými chelicerami, vstříknou do těla oběti trávicí šťávy a natrávený obsah pak vysají. Samice kladou skupiny vajíček do nory. Kokon může dosahovat velikosti golfového míčku a obsahovat přibližně 1 000 vajíček. Larvy zůstávají v noře do prvního svlékání a pak se rozprchnou hledat potravu a budovat vlastní nory. Někteří sklípkani žijí 10-30 let. Určité druhy bývají chovány jako hobby.

Poecilotheria regalis

V Indii a na Srí Lance mu říkají sklípkan tygří nebo ornamentální pavouk. Je to největší stromový pavouk světa, v rozpětí nohou měří 17 cm. Během dne se skrývá v doupěti vyloženém hedvábitou přízí. V noci loví ptáky, ještěry a členovce.

Gramostola růžová

Grammostola rosea, je pozemní sklípkan z Jižní Ameriky, zejména z Chile (tam se mu také říká chilská růže). Je to jeden z druhů nejčastěji chovaných jako hobby, protože je velmi učenlivý.

Brachypelma emilia

Žije v doupatech v pouštních a polopouštních oblastech Střední Ameriky. Jeho obranná reakce spočívá i v odhazování dráždivých chlupů z povrchu zadečku.

Brachypelma vagans

Pozemní sklípkan, loví v noci. Vaskytuje se v polopouštních a aridních oblastech Střední Ameriky.
zdroj: obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů Zvíře
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama