Ti čelákovičtí

22. července 2008 v 13:25 | BlackPearl |  upíři

Za upíry do Čelákovic

Víte, kde se nachází největší upíří pohřebiště na světě? Hádáte Transylvánii, domov hraběte Draculy? Omyl! Největší hřbitov upírů najdete v obci Čelákovice nedaleko Prahy! Nález před 41 lety vyvolal doslova zděšení a dokumentace k objevu záhy dostala razítko Tajné!

Upíry vyšetřovali policisté
Pohřebiště měl na své zahradě, aniž by to tušil, jeden z místních obyvatel. Děsivý nález odkryl v červenci 1966, když si chtěl vybudovat vodovod. Stačilo pár kopnutí krumpáčem a ze země trčely kosti. Na místo byla okamžitě přivolána SNB, tehdejší policajti, a také lékař. Ten záhy zjistil, že se jedná o velmi staré kosti, uložené do země před dobou delší, než zajímá bezpečnostní orgány. Policie tak předala případ archeologům. Rozsáhlý výzkum odkryl na malé lokalitě, které se už v 18. století říkalo Mrchovláčka, jedenáct hrobů se čtrnácti těly. Stáří hrobů bylo určeno do 10. až 11. století. To však nebylo všechno, co tu archeologové zjistili. Druhá skutečnost prý byla označena razítkem Tajné - nevhodné ke zveřejnění.
Těla byla znetvořena
V průběhu výzkumu se ukázalo, že se nejedná o normální pohřebiště. Leželi tu dospělí, zdraví a vysocí muži. Těla ležela v hrobech různě - na zádech, na boku i na břiše. Čelisti měli otevřené, patrně kvůli tomu, že jim byla zacpána ústa. Poloha rukou nasvědčovala tomu, že byly svázány, neobvyklé bylo i uložení dolních končetin. V jednom z hrobů se našel i dřevěný kůl vražený do země u levé paže. To všechno byla opatření, kterým archeologové říkají první stupeň protivampyrických zásahů. Ale v případě čtyř jedinců tu byly odhaleny i zásahy druhého stupně.
Škodili, tak je zabili znova
K těm patří oddělení hlavy a případně i končetin od těla. Taková opatření se dělala až v době, kdy bylo tělo v rozkladu a hlava či končetiny šly lehce oddělit. A co vedlo lidi k takové hrůze? Většinou nějaké těžko vysvětlitelné události, které se staly v místě, kde nebožtík žil. Nejčastěji šlo o náhlá úmrtí, epidemie, úhyny dobytka či přírodní katastrofa. Představa upíra, který vstává z hrobu a škodí živým, byla děsivější než zásah na mrtvém těle v rozkladu.
Za upíry do muzea
Pohřebiště v Čelákovicích je středoevropským unikátem. Jde totiž o jediné známé pohřebiště určené výlučně pro upíry. "Bydlím tady už řadu let a o upíry se moc nezajímám. Ale lidi to sem táhne. Možná, že tady opravdu nějaký Draculův strýček opravdu žil," zamyslel se jeden z místních obyvatel. Za čelákovickými upíry se můžete vypravit do městského muzea, kde je jim věnována část expozice v oddělení archeologie. Spolu s nimi tu na vás čeká i řada dalších mimořádně cenných nálezů z Čelákovicka.
Autor: Jana Bartošová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Please click

CLICK!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama